Samba

 

 sambaSamba to narodowy taniec Brazylii. W trakcie corocznych obchodów największego na świecie, karnawałowego szaleństwa w Rio de Janeiro, to właśnie jej kroki można zaobserwować w barwnych korowodach tancerzy. Karnawał w Rio to nie byle jaka uroczystość. To zwieńczenie całorocznej pracy wszystkich szkół tanecznych, pokaz ich umiejętności i wyłonienie zasłużonego zwycięscy.

Geneza

Współcześnie uznawana za jeden z pięciu klasycznych tańców towarzyskich zaraz obok cza-czy, jive’a, rumby i pasa-doble, swoje podstawy zaczerpnęła z niewolniczych, afrykańskich tańców plemiennych. Stąd tez pochodzi jej nazwa: sambą określane są tańce afrykańskie, odznaczające się gwałtownymi ruchami ciała, którym tempo nadają rytmiczne uderzenia bębnów. Ze karnawał Riowzględu na wiejski, ludowy charakter nazwa ta ma znaczenie przywołujące, zapraszające do wspólnej zabawy. Według niektórych opinii odnosi się ona do ruchu bioder, który jest stałym elementem wykonywania poszczególnych figur. Samba to taniec temperamenty,, zwłaszcza w wersji miejskiej, kiedy tańczona jest parami. Niesie w sobie olbrzymi ładunek emocji i w porównaniu do innych tańców klasycznych, w jej charakterze wyczuwalna jest zdecydowana swoboda i przenikanie, czego źródła można poszukiwać w Ameryce Łacińskiej, w której tolerancja była większa niż za północną granicą.Z tego względu rozwój kultury Afrykańskich niewolników silnie czerpał z miejscowych tradycji europejskich- głównie hiszpańskich i portugalskich wpływów.

Samba przez wielu uważana jest jako taniec zmysłów, swoim tempem i figurami przywołuje na myśl złożone relacje kochanków od spokojnych chwil po burzę namiętności. Dodatkowo ma na to wpływ resorujący/ falujacy ruch ciała. Bez cienia przesady, istnieje kilka rodzajów samby, które różnią się od siebie tempem wykonywania poszczególnych figur. Choć pomimo turniejowych kodyfikacji (54-56 taktów na minutę) podczas karnawałowych pochodów roztańczonych ludzi, wszystkie rodzaje przenikają się  wzajemnie, pozostając w progresywnym ruchu.

sambasambasamba

Rodzaje samby ze względu na tempo:

  • bajao– 30 taktów na minutę; tempo wolne
  • horo samba– 42 takty na minutę; tempo umiarkowane
  • samba de morro– 54 takty na minutę, tempo szybkie

Sambę można tańczyć w kilku pozycjach

  • Zasadnicza zamknięta– klasyczna postawa kiedy tancerze skierowani są do siebie twarzami
  • Otwarta– różni się ona od zasadniczej tym, że tancerz nie obejmuje partnerki prawą ręką. Oboje połączeni są tylko jedną ręką, druga natomiast spoczywa na boku
  • Równorzędna/ pozycja promenady- jak sama nazwa wskazuje tancerze staja obok siebie, dotykają się biodrami (prawe biodro tancerza, lewe biodro tancerki), ruch skierowany się do przodu, a sylwetki obojga skierowane są ukośnie w przeciwne strony. Wykonują oni ruchy symetryczne
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s