Z czego składa się kostium baletowy

imagesBalet to taniec, który nie wymaga kunsztowności stroju, tak jak wygląda to w przypadku tańców towarzyskich standardowych i larynoamerykańskich, gdzie każdy strój na turnieju jest ozdobiony większą ilością kryształków, czy cekinów.

W balecie stawia się przede wszystkim na minimalizm – choć w zasadzie sama paczka baletowa jest już dość kunsztowna, więc w tym przypadku łatwo by było o przesyt.

Z niniejszego artykułu dowiecie się, co konkretnie wchodzi w skład kostiumu baletowego. Zapraszamy do przeczytania!

Jak już wyżej wspominaliśmy, kostium baletowy cechuje przede wszystkim minimalizm. Standardową barwą takiego kostiumu jest biel, bądź pudrowy róż. Podstawowym elementem tego stroju jest oczywiście paczka baletowa, czyli inaczej spódniczka tutu, która wywiera ogromne wrażenie. Jest to bardzo sztywna, stercząca i krótka spódnica, która nie ogranicza baletnicy podczas wykonywania często skomplikowanych figur i kroków baletowych.

Następnym elementem kostiumu baletowegopointy, czyli specjalne baletki posiadające mocno usztywniany przód, który umożliwia tańczenie na samiutkich czubkach stopy. Te charakterystyczne buty stworzone specjalnie do tego typu tańca wymagają wcześniej wypracowanych umiejętności baletowych. Dlatego nie od początku pozwala się tańczyć na pointach młodym baletnicom. Chociaż nie jest to jedyny powód – ważniejszym jest możliwość deformacji stóp małych dziewczynek, u których wszystko jest jeszcze w fazie dojrzewania. Zaleca się więc początki z pointami dopiero w okolicy jedenastego roku życia.

Następnym ważnym elementem kostiumu baletowego są body, które powinny ładnie opinać ciało, podkreślając szczupłą sylwetkę i piękno ciała. Takie body nie powinny posiadać zbyt wielu zdobień wedle zasady minimalizmu. W balecie ponad wszystko liczą się bowiem figury taneczne wykonywane przez baletnice i to one mają się wysuwać na pierwszy plan. W balecie nie akceptuje się przerostu formy nad treścią, czyli panującego w innych tańcach stwierdzenia: co nie dotańczysz to dowyglądasz.

Kolejną częścią stroju baletnicy są rajstopy najczęściej w białym kolorze.

Nierzadko baletnice posiadają także jakieś ozdoby na głowie, natomiast to zależy od koncepcji i rodzaju wystawianego przedstawienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s